Haber

İspanya Dışişleri Bakanı Irak ve Lübnan’a gidiyor

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana sürdürdüğü baskınların bölgesel çatışmalara dönüşmesini önlemek amacıyla Lübnan ve Irak’ı kapsayan diplomatik bir geziye çıktı. İspanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Albares’in “İsrail ile Hamas arasındaki gerilimi önlemek amacıyla” bugün başlayan diplomatik tur kapsamında önce Lübnan’a, ardından da Irak’a gideceği belirtildi. bölgesel bir çatışmaya dönüşmesin.”

Albares’in, İspanyol hükümetinin ısrarla ısrar ettiği “Filistin devletinin uluslararası toplumda gerçekçi ve uygulanabilir bir şekilde tanınmasına olanak sağlayacak uluslararası bir barış konferansı düzenlenmesi” girişimine destek bulmayı hedeflediği vurgulandı. “Ortadoğu’da barış, güvenlik, istikrar ve ilericilik için çalıştığı” belirtilen Albares’in, ikili görüşmelerde Lübnan ve Irak’ın güvenliğini de güçlendireceği kaydedildi. İspanya Dışişleri Bakanı ayrıca Lübnan ve Irak’ta görev yapan İspanyol askerlerini de ziyaret edecek.

‘FİLİSTİN’İN DEVLET OLMA HAKKI VAR’

Öte yandan Lübnan’a gitmeden önce İspanyol radyosu Cadena Ser’in canlı yayın konuğu olan Albares, “Filistin devletinin tanınması hoş bir felsefi fikir değil, barış arayışının asıl amacıdır. Ben Filistin halkının umudunun İsrail’in güvenliğiyle yakından bağlantılı olduğunu defalarca dile getirerek, Filistin’e “İsrail halkının güvenliğe, barışa ve tanınmış bir devlete sahip olma hakkı aynıdır” dedi.

“Barışta eksik olan yalnızca siyasi cesarettir” diyen Albares, “Barış aynı zamanda Filistin devletinin tanınması, gerçekçi ve uygulanabilir bir Filistin devletinin kurulması anlamına da geliyor. Aslında iyi olan şu ki hepimiz bunu tam olarak biliyoruz. Ne yapmamız gerekiyor ama siyasi cesaret eksik.” Albares, “Artık sorun iki devletli çözümden bahsetmeyi bırakıp, iki devletli çözümün yani barış planının hayata geçirilmesinden bahsetmek. Zaten var olan, tam tanımlanmış bir devlet var ki o da devlettir.” İsrail devleti, şimdi diğeri kayıp, Filistin devleti ve biz tüm çabamızı ona yönlendireceğiz.” dedi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu